ସଫଳ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା କିଛି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ମହିଳା

0

ଆଜିକାଲି ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଅର୍ଥନୀତିର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗଧାଡ଼ିରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଲେଣି । ବିଟୁବି ବା ବ୍ୟବସାୟ ରୁ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ପାରମ୍ପରିକ ଭାବରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ରହିଥିଲା, ଏବେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର କେତେକ ସଫଳ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପର ମହିଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ଉପସ୍ଥାପନା..

ଉପାସନା ଟାକୁ , ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମୋବିକ୍ୱିକ

An Inspiration To Many - BW Businessworld

ଷ୍ଟାଣ୍ଡଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ଆଲୁମିନି  ଉପାସନା ୨୦୦୯ରେ ବିପିନ୍ ପ୍ରୀତ ସିଂଙ୍କ ସହ ମିଶି ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସେବା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମୋବିକ୍ୱିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ।  ଭାରତରେ ଦେୟକୁ ସରଳ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଏକ ଇ-ୱାଲେଟ୍ ସେବା ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି କମ୍ପାନି ଆଜି ତିନୋଟି ବ୍ୟବସାୟ ଲାଇନରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି – ଗ୍ରାହକ ଦେୟ, ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟୱେ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସେବା | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଉପାସନା ଏଚଏସବିସି ଏବଂ ପେପାଲ ପରି କମ୍ପାନୀରେ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଦେୟ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ଭଲ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ସେ ଏବେ ଦେଶର ଫିନଟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଚେହେରା ।

ରାଶି ଅଗ୍ରୱାଲ୍ , ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଜାଇପ୍

Rashi Agarwal - Co-Founder & COO @ Zypp - Crunchbase Person Profile

ରାଶି ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ୨୦୧୭ ରେ ଆକାଶ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାଇକ୍ ଏବଂ ଇ-ସ୍କୁଟର ସେୟାର୍ ଆପ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜାଇପ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ଏହି ଡକଲେସ ଇକୋ-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ବାଇକ୍-ସେୟାରିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବିଟୁସି ବ୍ୟବସାୟ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ନିକଟରେ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ବ୍ୟବସାୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ବିଟୁସି କ୍ଷେତ୍ର ଆଡକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି | ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଥିବା ରାଶିଙ୍କର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଉଦ୍ୟମ ଯାହାକି ଏକ ଏକ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖେ ।

ଅଙ୍କତି ବୋଷ , ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଜିଲିଙ୍ଗୋ

How a trip to a Thai market inspired the launch of an almost $1bn ...

ମୁମ୍ବାଇରେ ରହୁଥିବା  ଅଙ୍କତି ବୋଷ ହେଉଛନ୍ତି ଏକ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ମାନତା ପାଇଥିବା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପର  ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ। ସେ ୨୦୧୮ ରେ ଫୋର୍ବସ୍ ଏସିଆ-୩୦ ଅଣ୍ଡର ୩୦ ତାଲିକାରେ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ଫର୍ଚୁନ୍-୪୦ ଅଣ୍ଡର ୪୦ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ଫ୍ୟାଶନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜିଲିଙ୍ଗୋ ମାଧ୍ୟମରେ ଆସିଛି ।

ସ୍ମିତି ଭଟ୍ଟ ଦେଓରା, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଆଡଭାନଟେଜ୍ କ୍ଲବ୍

ସ୍ମିତି ଭଟ୍ଟ ଦେଓରା ଜଣେ ଯୁବ ତଥା ଉତ୍ସାହୀ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଯିଏ ସୌରଭ ଦେଓରାହଙ୍କ ସହ ଆଡଭାନଟେଜ୍ କ୍ଲବ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ସେ ଅତୀତରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସହିତ କାମ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲ୍ସର କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସରେ ମାଷ୍ଟର କରିଛନ୍ତି। ବିଟୁବି ସମ୍ପର୍କ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ପରିଚାଳନାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରଖିଥିବା ସ୍ମିତି ୨୦୧୬ ସୌରଭଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆଡଭାନଟେଜ୍ କ୍ଲବ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି କମ୍ପାନୀ ହେଉଛି ଏକ କର୍ମଚାରୀ-କେନ୍ଦ୍ରିକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ରାଣ୍ଡରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ କ୍ୟୁରେଟ୍ କାରବାର, ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଅଫର୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

 

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭତ୍ତା ଏବଂ ଲାଭ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଏବଂ ପୁରସ୍କୃତ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ | ସ୍ମିଟି ଏବଂ ସୌରଭ ମିଳିତ ଭାବରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକରେ ନିହିତ ସୁଯୋଗକୁ ଚିହ୍ନିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଥମ କର୍ମଚାରୀ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ | ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନିର ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ କମ୍ପାନି ଅଛନ୍ତି ।  ଆଡଭାନଟେଜ୍ କ୍ଲବ ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପୁରସ୍କାର ହେଉଛି ଏକ ମାନକ ଯାହା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ଏବଂ ଯୋଗଦାନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.